Patologie jamy ustnej u pacjentów z zaburzeniami odżywiania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Patologie jamy ustnej u pacjentów z zaburzeniami odżywiania

Jak podaje Paszyńska, najczęściej obserwowaną zmianą patologiczną na błonie śluzowej jamy ustnej było złuszczające zapalenie warg. Wśród przyczyn tych zmian wskazuje się odwodnienie i zmniejszenie wydzielania śliny, niedobory mikroskładników odżywczych (m.in. witamin z grupy A i B) spowodowanych głodzeniem się oraz skutkiem parafunkcji. Występowanie zmian typu linea alba i morsicatio buccarum świadczy o nawyku przygryzania błony śluzowej policzków w odpowiedzi na długo działający czynnik stresowy. Nadżerki i owrzodzenia mogą powstawać na skutek różnego typu zachowań kompensacyjnych, takich jak drażnienie tylnej ściany gardła w celu prowokacji wymiotów. Niedokrwistość u osób chorych na anoreksję może manifestować się bladością skóry i błon śluzowych oraz zanikowym zapaleniem języka znanym jako język Huntera (z powodu niedoboru żelaza i wit. B12). Wzrost ilości osadu na grzbiecie języka może wynikać ze zmniejszonej ilości wydzielanej śliny. Zwiększone ryzyko rozwoju kandydozy wynika z upośledzenia funkcji układu immunologicznego z powodu niedożywienia, stresu i stanów lękowych.

Zapalenie kątowe warg wskazuje na współwy­stępujące niedobory mikroskładników odżywczych (głównie witamin z grupy A i B oraz żelaza) oraz zakażenie bakteryjno-grzybicze. Zmiany te mogą krwawić bądź ulegać owrzodzeniu, jak również wpływają na estetykę wyglądu chorego (7).

Podsumowanie

Przedstawiona problematyka związana z zaburzeniami odżywiania w aspekcie stomatologicznym pokazuje, że pacjenci z tego rodzaju schorzeniami wymagają leczenia interdyscyplinarnego i wielospecjalistycznego. U podłoża terapii tych zaburzeń zawsze powinno znajdować się leczenie psychiatryczne, jednakże udział stomatologa zarówno w rozpoznaniu, j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.