Po reformie opieki medycznej – nadal aktualne dylematy
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Kilka lat po reformie opieki medycznej – nadal aktualne dylematy

W rzeczywistości podstawą zakresu i jakości świadczeń medycznych jest ilość przeznaczonych w budżecie środków na leczenie. Trudno wymagać od lekarzy, by leczyli najnowocześniejszymi, a równocześnie najdroższymi metodami, skoro nie ma na to pieniędzy.

Klient czy pacjent?

W tradycji hipokratesowej zadaniem medycyny jest służyć choremu, a działania lekarza nakierowane są na pacjenta rozumianego jako podmiot moralny. Lekarz roztaczający paternalistyczną opiekę podejmuje większość decyzji medycznych i ponosi odpowiedzialność za stan swojego podopiecznego. W Polsce takie podejście nadal zdaje się dominować. W obecnych czasach następują jednak pewne zmiany związane ze skutkami rozwoju biotechnologii medycznej, mającej przemożny wpływ na procedury leczenia, nieprzejrzystością instytucjonalną zasad finansowania opieki zdrowotnej i lawinowo rosnącymi jej kosztami, tendencją do włączania w medyczny proces decyzyjny w większym stopniu prawa niż etyki medycznej. Wszystkie te czynniki wpływają na zmiany w podstawowych założeniach bioetyki regulatywnej zajmującej się regułami kierującymi moralnymi wyborami lekarzy i pacjentów oraz na rozwój bioetyki kulturowej, wskazujące na społeczny i kulturowy kontekst funkcjonowania biomedycyny.

Lekarz czy biznesmen?

W tradycji deontologii hipokratesowej rola zawodowa lekarza zawierała postulat uniwersalizmu. Terminem tym określało się obowiązującą lekarza zasadę traktowania wszystkich pacjentów jednakowo. Czasem jednak realizacja moralnej zasady troski zostaje zastąpiona instrumentalnie pojętymi motywami materialnymi.

Jak wybrnąć z sytuacji: instytucjonalnie zmierzamy do medycyny rynkowej, a społeczeństwo ciągle jeszcze oczekuje tzw....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.