Postępowanie w sprawach chorób zawodowych - jak wygląda
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie w sprawach chorób zawodowych

Narażenie zawodowe związane ze sposobem wyko­nywania pracy wymaga natomiast oceny stopnia obcią­żenia, wysiłku fizycznego oraz ustalenia chronometrażu czynności, które potencjalnie mogły spowodować nad­mierne obciążenie.

Przeprowadzona ocena musi obejmować wszystkie zakłady pracy zatrudniające pracownika będącego stro­ną postępowania, w których możliwe było występowa­nie szkodliwego czynnika uznanego za domniemane źródło choroby.

Procedury zgłaszania choroby zawodowej

W każdym przypadku musi nastąpić formalne zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, którego może doko­nać pracodawca, były pracownik lub lekarz podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej. Na­stępuje to na podstawie badania przeprowadzonego przez lekarza lub lekarza dentystę, który powziął po­dejrzenie u pacjenta i skierował go na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej. Zgłoszenie może zostać również dokonane przez pra­cownika aktualnie zatrudnionego, podejrzewającego wystąpienie u siebie choroby zawodowej. Jednak pra­cownicy nadal zatrudnieni w warunkach szkodliwych lub uciążliwych powinni zgłaszać podejrzenia choroby i poprosić o opiekę zdrowotną z ramienia zakładu. Biorąc pod uwagę właściwość miejscową wynikającą z miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana, podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się właściwemu państwo­wemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu bądź właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Właści­we dokumentowanie w postępowaniu administracyj­nym jest sprawą fundamentalną, dlatego zgłoszenie musi zostać przesłane w postaci formularza, którego format został ściśle określony i zawarty w Rozporządze­niu Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób (Dz.U. z 2013 r., poz.13...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.