Skanowanie cyfrowe - jakie możliwości daje nam skanowanie cyfrowe?
Reklama
art. sponsorowany

Od diagnostyki po leczenie odtwórcze: jakie możliwości daje skanowanie cyfrowe?

Trwa Digital Excellence Series 2023 – program edukacyjny uruchomiony przez Align Education. Jego celem jest dostarczenie stomatologom wiedzy, w jaki sposób narzędzia i procesy cyfrowe mogą usprawnić wszystkie aspekty pracy klinicznej – od diagnozy po planowanie leczenia i odbudowę. Podczas ostatniej sesji dr Olivier Boujenah z Francji i dr Ingo Baresel z Niemiec podzielili się spostrzeżeniami na temat możliwości i zakresu wykorzystania skanerów wewnątrzustnych. Przed nami kolejne wydarzenie – 28 czerwca eksperci będą rozmawiać o rozwiązaniach dla pełnej rehabilitacji jamy ustnej.

Digital Excellence Series

Skanowanie wewnątrzustne w protetyce

Podczas ostatniego webinaru „Zakres stomatologii cyfrowej – od diagnostyki do odbudowy” dr Olivier Boujenah omówił, w jaki sposób można tworzyć stałe i ruchome protezy oraz w pełni spersonalizowane uzupełnienia, w przypadku, gdy jest zbyt późno na zachowanie naturalnej tkanki zęba. Dr Boujenah opisał, jak na co dzień korzysta z czterech skanerów wewnątrzustnych iTero™ oraz własnego laboratorium wyposażonego w drukarki 3D i frezarki w klinice w Paryżu.

Dr Boujenah przedstawił przypadek pacjenta, u którego zaplanował ekstrakcję i wymianę mostu w momencie, gdy pacjent odmówił założenia implantu, a na zachowanie naturalnej struktury zęba było już za późno. Przed zabiegiem dr Boujenah użył skanera iTero do wykonania cyfrowego wycisku uzębienia pacjenta i przesłał go do działu projektowego, który następnie przygotował nowy most przy użyciu oprogramowania exocad™. Projekt w pliku STL został następnie przesłany do frezarki, która wytworzyła nowy most. Dr Boujenah wykorzystał funkcje skanera również u starszej pacjentki, która straciła most i chciała go szybko wymienić. – Wykonałem skan, zaprojektowałem małą protezę częściową, którą następnie wyfrezowałem. W niecałe 20 godzin pacjentka uzyskała nowe zębypodsumował dr Boujenah.

Bardziej złożony przypadek dotyczył pacjentki z dużym wszczepem kostnym, który wstawiono z powodu ubytku w przedniej części jamy ustnej. – Chirurg, który wykonywał wszczep, poprosił, abym nie zakładał tej pacjentce wyjmowanej protezy, ponieważ mogłaby ona uszkodzić wszczep. Pacjentce zależało na jak najszybszym przeprowadzeniu leczenia. Wykonałem skan i przy użyciu narzędzi exocad i Smile Design stworzyłem szynę, aby zabezpieczyć wszczep. Efekt był zadowalający – pacjentka odzyskała piękny uśmiech, chirurg nie naruszył wszczepu, a ja zaprojektowałem cały proces cyfrowododaje dr Boujenah.

Kluczowe narzędzie dla praktyków

O wszechstronności zastosowania skanera iTero opowiedział również dr Ingo Baresel, który od 2012 roku wykonał ponad 6000 skanów w celu uzupełnienia ubytków czy przeprowadzenia leczenia Invisalign®.

W swoim wystąpieniu przedstawił funkcje skanera iTero Element™ 5D Plus – m.in. pobieranie wycisków, porównywanie skanów w czasie przy użyciu narzędzia TimeLapse czy oprogramowanie Invisalign Outcome Simulator Pro do wizualizacji przyszłego uśmiechu. Zaprezentował również, w jaki sposób technologia NIRI (obrazowanie w bliskiej podczerwieni) dostępna w skanerach iTero może pomóc w wykrywaniu próchnicy szkliwa. Badania potwierdzają, że technologia NIRI pozwala wykryć zmiany próchnicowe dokładniej niż tradycyjne radiogramy. Dodatkowo wczesne wykrycie próchnicy poszerza możliwe opcje leczenia, uwzględniając metody nieinwazyjne. Oprócz tego pacjenci – zwłaszcza dzieci – preferują skanowanie od wykonywania zdjęć zgryzowo-skrzydłowych, które jest dla nich mniej komfortowe.

W swojej prezentacji podkreślił również większą dokładność skanowania iTero w porównaniu z wyciskami analogowymi do stałych uzupełnień protetycznych. – Skaner iTero to nie tylko urządzenie do pobierania wycisków. Jest szybki, dokładny, można go używać do komunikacji z pacjentem, diagnostyki czy prac protetycznych. Mogę śmiało stwierdzić, że jest kluczowym narzędziem w naszej klinice – podsumował dr Baresel.

Rozwiązania dla pełnej rehabilitacji jamy ustnej

W kolejnym webinarze Digital Excellence Series, wykładowcy podzielą się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w praktyce stomatologicznej. Na podstawie konkretnych przypadków klinicznych dr Henriette Lerner i dr Dimitar Filtchev opowiedzą o cyfrowym przepływie pracy – od diagnozy, projektowania i planowania implantów po ostateczną pełną rehabilitację jamy ustnej.

Webinar „Rozwiązania dla pełnej rehabilitacji jamy ustnej” odbędzie się 28 czerwca o 19:30. Formularz rejestracyjny

Nagrania poprzednich odcinków serii Digital Excellence są dostępne TUTAJ

Więcej informacji o skanerach i usługach iTero, można znaleźć na: www.iTero.com 

 1“Reflected Near Infrared Light versus Bitewing radiography for the Detection of Proximal Caries; a multicentre prospective clinical study conducted in private practices” (2021), Journal of Dentistry.

Sprawdź więcej newsów z branży na dentalmaster.pl.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.