Skojarzone leczenie ortodontyczno-chirurgiczne kłów zatrzymanych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Skojarzone leczenie ortodontyczno-chirurgiczne kłów zatrzymanych

Ortodonta decyduje, jakie siły przyłoży do zatrzymanego zęba. Ząb kontaktuje się ze środowiskiem zewnętrznym poprzez złoty łańcuszek lub ligaturę stalową, jednocześnie umożliwiając gojenie się rany pooperacyjnej. Taką metodę nazywa się „zamkniętą” (closed surgical procedure). Imituje to naturalną sytuację wyrzynania. Kolejnym wyjściem jest pozostawienie widocznej części korony zęba, umożliwiając dostęp do niego, tkanki otaczające ząb nie goją się, nie zamykając dostępu do odsłoniętego zęba. Taka metoda nazwana jest metodą otwartą (open surgical procedure) [6].

Obecnie najczęściej stosowaną techniką ortodontyczną jest wklejenie śródoperacyjne zamka ortodontycznego z ligaturą bądź zaczepu z łańcuszkiem do zatrzymanego zęba, wyprowadzenie ligatury bądź łańcuszka na grzbiet wyrostka. Gwarantuje to najbardziej zbliżoną do naturalnej siłę wyrzynania. Ważne jest odtworzenie odpowiedniej ilości miejsca w łuku, np. przy pomocy sprężyny typu open coil [2]. W terapii zębów zatrzymanych pomocne są również miniimplanty ortodontyczne. Ich zastosowanie pozwala uniknąć niekontrolowanych ruchów ortodontycznych. Zapewniają również krótszy czas leczenia aparatem stałym [2].

Poniżej zaprezentowano kilka przypadków klinicznych pacjentów, którzy zgłosili się z powodu braku w jamie ustnej jednego z zębów stałych w celu dalszej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia interdyscyplinarnego.

Przypadek pierwszy

Pacjentka, lat 29, mnogie zatrzymanie kła 43. W planie leczenia chirurgiczne odsłonięcie od strony przedsionka, mikroimplant w okolicy 46-45, kortykotomia w rejonie zęba 43. Zdjęcie pantomograficzne wykonane po chirurgicznym odsłonięciu kła oraz wklejeniu zamka ortodontycznego, częściowe zdjęcie pantomograficzne po kilku miesiącach (ryc. 1...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.