Sposoby trakcji podniebiennie zatrzymanych kłów szczęki
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Sposoby trakcji podniebiennie zatrzymanych kłów szczęki – przegląd piśmiennictwa

Mikroimplanty

TISAD to elementy przymocowane tymczasowo do kości w celu wzmocnienia zakotwienia ortodontycznego poprzez wzmocnienie jednostki reaktywnej lub przez całkowite jej wyeliminowanie. Po użyciu TISAD usuwa się. Wykorzystanie TISAD do trakcji zatrzymanych kłów szczęki jest opisane przez wielu autorów [16, 31].

Jak wiadomo, podniebiennie zatrzymane kły mogą uszkadzać korzenie sąsiednich zębów. Badania z użyciem CBCT wskazują, że częstość resorpcji korzeni siekaczy bocznych spowodowanej przez zatrzymane kły waha się od 38% do 66,7% [32]. Wskazane jest zatem przesunięcie dystalne zatrzymanych zębów, aby oddalić je od korzeni siekaczy bocznych, zanim rozpocznie się kompleksowe leczenie ortodontyczne. Heravi opisał metodę odsuwania zatrzymanych kłów od korzeni sąsiednich zębów przed założeniem aparatów stałych, za pomocą podniebiennych miniimplantów do zakotwienia siły ortodontycznej i uniknięcia efektów ubocznych [16].

TISAD wkręca się w podniebienie, zazwyczaj między drugim przedtrzonowcem a pierwszym trzonowcem, a następnie obciąża się wyciągiem elastycznym lub niklowo-tytanową sprężyną.

Wśród zalet TISAD można wymienić: łatwość umieszczenia i usunięcia, zmniejszenie zależności od współpracy pacjenta, relatywnie niski koszt, brak efektów ubocznych i komplikacji zdrowotnych czy niszczących wyniki leczenia. Niewątpliwym atutem TISAD jest możliwość zmiany miejsca jego położenia w celu uzyskania zmiany kierunku ruchu. Przykładem jest przypadek własny, gdzie po uzyskaniu ekstruzji kła przemieszczono miniimplant na środek wyrostka zębodołowego, by prowadzić trakcję w kierunku policzkowym (fot. 8). Zwiększenie zakotwienia ułatwia wykonanie trudnych ortodontycznych przesunięć – z tego względu TI- SAD stosuje si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.