Środki płuczące - nowoczesne zaplecze sprzętowo-materiałowe endodonty
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zaplecze sprzętowo-materiałowe nowoczesnego endodonty – cz. 3 MTAD

Najczęściej stosowanym jest podchloryn sodu (NaOCl) o silnym, udokumentowanym działaniu bakteriobójczym w stosunku do szerokiego spektrum bakterii, a także przeciwgrzybiczym, w tym przeciwko Candida albicans, przeciwwirusowym, przeciwzarodnikowym. Podchloryn najefektywniej wśród irygantów rozkłada materię organiczną, co ma niebagatelne znaczenie w usuwaniu resztek tkanki miazgowej (10). Ponadto jako jedyny ma zdolność dezintegracji biofilmu bakteryjnego. Bakterie kanałowe rzadko występują jako wolne formy planktonowe, najczęściej formują złożone populacje określane mianem biofilmu. W skład biofilmu wchodzą bakterie, ale przeważająca część (ok. 85%) to matrix zawierająca zewnątrzkomórkowe wielocukry i proteiny bakteryjne spajające całą strukturę i pełniące funkcje ochronne. Populacje bakterii formujące biofilm są przez to bardziej odporne (1000-1500 razy) na eradykację od pojedynczych bakterii (18). Zbita struktura biofilmu bakteryjnego w warunkach in vivo odporna jest na działanie większości antyseptyków, które eliminują bakterie tylko z jego powierzchni, z wyjątkiem podchlorynu w stężeniach powyżej 5% (3). Stąd badania in vitro, prowadzone na bakteriach w formie planktonu, dają niepełną informację o skuteczności antybakteryjnej irygantów i nie zawsze mają przełożenie na warunki in vivo.

Podchloryn sodu nie eliminuje składników nieorganicznych, dlatego sam nie usuwa warstwy mazistej. Do usunięcia tej warstwy, oprócz podchlorynu, niezbędny jest roztwór, który rozkłada materię nieorganiczną, a więc związek chelatujący. Rolę takiego związku w endodoncji spełnia EDTA 17% lub kwas cytrynowy 40%.

Podchloryn sodu wykazuje też niepełną skuteczność w eliminacji Enterococcus faecalis (1). W tym zadaniu działanie uzupełniające ma chlorheksydyna (CHX) o szerokim spektrum działania. 2-proc. roztwór je...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.