Stomatopatie protetyczne - owe doniesienia w leczeniu i ich zapobieganiu
Reklama

Nowe doniesienia w leczeniu i zapobieganiu stomatopatii protetycznych

Rozpoznanie stomatopatii protetycznej stawiamy na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego pacjenta. Klinika krakowska proponuje następujące postępowanie w przypadku występowania stomatopatii. W pierwszej kolejności dążymy do eliminacji czynników urazowych związanych z budową protez. Zalecamy intensyfikację zabiegów higienicznych oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych i przeciwzapalnych (preparaty na bazie chlorheksydyny). Jeżeli po 2-3 tygodniach nie obserwujemy poprawy, pacjenta należy skierować na badania w kierunku infekcji Candida oraz wykonać antybiogram dla drobnoustrojów. W przypadku infekcji Candida lekiem z wyboru jest nystatyna, stosowana miejscowo na dośluzową powierzchnię protezy przez okres 3 tygodni. Nystatyna wykazuje działanie przeciwgrzybicze, redukując kolonie Candida. Jak wykazały przegląd systematyczny i metaanaliza z 2016 roku, amfoterycyna B i mikonazol nie zdają się wykazywać równie dobrego efektu terapeutycznego co nystatyna w leczeniu schorzeń jamy ustnej związanych z użytkowaniem protez oraz infekcją Candida (7).

W przypadkach rozrostowych zmian w jamie ustnej planuje się chirurgiczne wycięcie zmian metodą tradycyjną lub laserową. Należy równocześnie ocenić aktualnie użytkowane protezy i ewentualnie przystąpić do wykonania nowych uzupełnień. Niniejszy przegląd piśmiennictwa skupia się na najnowszych doniesieniach na temat leczenia i zapobiegania stomatopatii protetycznych.

Materiał akrylowy jest z natury porowaty, co ułatwia grzybom adhezję. Należy pamiętać, że środki do mycia i dezynfekcji protez działają, z jednej strony ograniczając adhezję i proliferację dronoustrojów, ale z drugiej strony mogą wpływać negatywnie na materiał akrylowy, powodować większą szorstkość, porowatość, a co za tym idzie − zwiększać warunki do rozwoju drobnoustrojów (8). Jak pokazują badania...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.