Szerokość biologiczna przyzębia w aspekcie lokalizacji brzegu uzupełnień
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Szerokość biologiczna przyzębia rozpatrywana w aspekcie lokalizacji brzegu stałych uzupełnień protetycznych

Szerokość biologiczna przyzębia

Szerokość biologiczna przyzębia definiowana jest jako wymiar tkanek zawarty pomiędzy brzegiem wyrostka zębodołowego a dnem rowka dziąsłowego.

Planując wykonanie odbudowy protetycznej, należy uwzględnić szerokość biologiczną przyzębia. Respektowanie tego parametru zwiększa przewidywalność długoterminową wykonanego leczenia oraz chroni przed powstawaniem powikłań po osadzeniu ostatecznym pracy protetycznej lub wykonaniu wypełnienia.

Trzy struktury spośród elementów przyzębia wspólnie tworzą wymiar szerokości biologicznej (1, 2):

  1. Rowek dziąsłowy – przestrzeń pomiędzy wolnym brzegiem dziąsła a szkliwem zęba. Jego głębokość utrzymuje się najczęściej w przedziale 0,5-1,5 mm. Umiejscowienie dna rowka dziąsłowego znajduje się na zewnętrznej powierzchni dziąsła w formie delikatnego zagłębienia, przebiegającego równolegle do dziąsła brzeżnego. Zagłębienie oddziela dziąsło przyrośnięte od wolnego.
  2. Nabłonek łączący to niewidoczna z zewnątrz część nabłonka dziąsła wolnego, obejmująca szyjkę zęba. Jego długość zawiera się w granicach 0,38-2,77 mm. Tworzy połączenie z powierzchnią zęba i tkanką łączną poprzez błonę podstawną i hemidesmosomy. Obecność nieuszkodzonego nabłonka, jego wielowarstwowość oraz szybkość odnowy są istotnymi mechanizmami obronnymi przed infekcją bakteryjną.
  3. Przyczep łącznotkankowy stanowi umocowanie dziąsła do cementu korzeniowego i wyrostka zębodołowego o średniej długości 1,08 mm. Tworzony jest przez pierścień włókien kolagenowych, które otaczają ząb i przebiegają od brzegu wyrostka zębodołowego do połączenia szkliwno-cementowego.

Nabłonek łączący i przyczep łącznotkankowy stanowią elementy p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.