Szyny okluzyjne i deprogramatory przednie stosowane w leczeniu
Reklama

Szyny okluzyjne i deprogramatory przednie stosowane w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia

Płytka MMD wg Barona (Sagittal Vertical Extrusion Device – SVED)

Zbudowana jest ona z płyty z Erkoduru obejmującej wszystkie zęby górne oraz z akrylowej platformy nagryzowej w odcinku przednim, ułożonej prostopadle do siekaczy dolnych. Podobnie jak w przypadku szyny Michigan, wysokość zwarcia jest ustalana indywidualnie u każdego pacjenta (najczęściej 2-3 mm). Zęby boczne pozostają cały czas w dyskluzji. Na przedniej platformie nagryzowej należy uzyskać równy kontakt zębów od 33 do 43, a żuchwa powinna mieć pełną swobodę ruchów doprzednich, jak i doprzedniobocznych (fot. 4-6).

Uważa się ją za bardzo skuteczne urządzenie w leczeniu bruksizmu nocnego, bólów mięśniowych, napięciowych bólów głowy oraz miopatii psychoemocjonalnych. Wykorzystuje także terapueutyczne zjawisko trójpunktowego podparcia (15).

Stosowanie szyny SVED i Michigan poprzez czynnościowe przemieszczenie żuchwy związane z nadmierną aktywnością bruksizmu nocnego niesie ograniczenie wiekowe w związku z ryzykiem niepożądanego otwierania zgryzu. Pacjent powinien być regularnie kontrolowany.

Szyna repozycyjna

Podobnie jak szyna Michigan, jest wytwarzana i obejmuje cały łuk zębowy. W przeciwieństwie do niej wykonywana jest w bardziej doprzednim niż nawykowe zwarciu konstrukcyjnym, mającym na celu uzyskanie terapeutycznego położenia oraz regenerację struktur w SSŻ. Wykonywana jest najczęściej w żuchwie. Użytkuje się ją całą dobę, z przerwami jedynie w trakcie spożywania posiłków. Czas terapii wynosi 3-6 miesięcy i docelowo powinna się ona zakończyć przebudową zwarcia w nowej relacji żuchwy do szczęki (16, 33).

Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym

Deprogramatory przednie

Urządzenia te są klasyfikowane jako szyny odruchowe. Zaliczamy do nich m.in.: szynę NTI, Dawson B-Splint, Deprogramator Koisa, Lucia Jig czy sliding guide (17, 21). Ich działanie opiera się na zapewnieniu dyskluzji wszystkich zębów z wyjątkiem przyśrodkowych siekaczy. Szerokość platformy nagryzowej w zależności od rodzaju szyny zawiera się w ok. 8-10 mm. Badania na bazie analizy EMG Beckera dowiodły, że kontakt na trzonowcach może generować 100% maksymalnej siły zgryzowej, na kłach – 60%, natomiast w przypadku kontaktu na samych siekaczach wartość ta spada do 20-30% (22). Wg koncepcji odruchu obronnego poprzez punktowe obciążenie zębów siecznych ma dochodzić do odruchowego mechanizmu obronnego, prowadzącego do inhibicji aktywności motorycznej w rdzeniowym jądrze nerwu trójdzielnego. Trójpunktowe podparcie (dwa stawy skroniowo-żuchwowe wraz z punktem kontaktu na siekaczach) zapewnia żuchwie swobodę ruchów i ma w założeniu umożliwić jej znalezienie swojej komfortowej i fizjologicznej pozycji. Wielu autorów uważa te urządzenia za przydatne w diagnostyce i terapii dysfunkcji URNŻ oraz rehabilitacji protetycznej. Wielu także kwestionuje ich skuteczność (16, 21, 23).

Szyna NTI (Nociceptive Trigeminal Inhibition), zatwierdzona przez FDA (U.S. Food and Drugs Administration) w 1998 roku, jest zalecana dla pacjentów z napięciowymi i migrenowymi bólami głowy, w leczeniu bruksizmu, dysfunkcji URNŻ oraz do deprogramacji. Jest małym, prefabrykowanym aparatem, który należy dostosować wewnątrzustnie poprzez podścielenie szybkopolimerem. NTI obejmuje przyśrodkowe siekacze górne i kontaktuje punktowo z przyśrodkowymi siekaczami dolnymi. Ze względu na mały rozmiar jest przeciwwskazana u pacjentów z padaczką oraz rozchwianymi siekaczami. Zasada działania polega na „przeładowywaniu” receptorów przyzębia zębów, z którymi kontaktuje, i aktywacji aferentnych dróg nocyceptywnych. Jest to szyna krótkoczasowa, stosowana przez 6-8 tyg. (16, 24-27).

Deprogramator Koisa jest indywidualnie wytwarzaną płytką akrylową obejmującą podniebienne powierzchnie zębów górnych z wychodzących za ostatnimi zębami trzonowymi drutem na przedsionkową powierzchnię łuku zębowego górnego. Ma płaską, niewielką platformę nagryzową o wymiarach 2 x 3 mm, umieszczoną za górnymi zębami siecznymi i kontaktującą z dolnymi przyśrodkowymi siekaczami. Szynę użytkuje się przez 2 tygodnie (20-24 godzin na dobę) i traktuje się ją jako urządzenie diagnostyczne oraz służące w założeniu deprogramacji napiętych mięśni w leczeniu protetycznym (21, 27, 28).

Dawson B-Splint pokrywa zęby górnego łuku płytą akrylową i ma niewielką platformę nagryzową o wymiarach 2 x 5 mm, umieszczoną za siekaczami szczęki. Zęby boczne pozostają w dyskluzji. Aparat ten stosowany jest od 4 do 14 dni (21).

Lucia Jig jest stosowany do deprogramacji w trakcie wizyty w gabinecie w toku leczenia protetycznego. Może być wykonany z tworzywa akrylowego i umieszczany na górnych centralnych siekaczach. Platforma nagryzowa jest wąska i ma kształt klina. Jej podniebienna część ma punktowo kontaktować z dolnymi centralnymi siekaczami. Zęby boczne powinny być rozklinowane w granicach 1 mm (29, 30).

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.