Torbielakogruczolak brodawczakowaty mniejszych gruczołów ślinowych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Torbielakogruczolak brodawczakowaty mniejszych gruczołów ślinowych jamy ustnej – opis rzadkiego przypadku

Dyskusja

Torbielakogruczolak brodawczakowaty określany jest jako torbielakogruczolak, w którym przestrzeń torbielowata wypełniona jest przez brodawki wnikające z niezróżnicowanego nabłonka ciemnych komórek przewodów gruczołowych (6, 7).

Ich etiopatogeneza jest niejasna. Nie należy kojarzyć występowania torbielakogruczolaka brodawczakowatego z promieniowaniem jonizującym czy paleniem tytoniu, które to są częstym powodem powstawania nowotworów (8).

Torbielakogruczolak brodawczakowaty różni się od zmian złośliwych tym, że jego wzrost jest wolniejszy i wynosi ok. 3-6 lat. Zaobserwować go można jako sprężysty twór, przesuwalny względem podłoża, pokryty niezmienioną błoną śluzową. Jego występowanie ogranicza się zazwyczaj do jednego ogniska chorobowego, niepowodującego żadnych dolegliwości bólowych. Jednocześnie nie stwierdza się przerzutów do węzłów chłonnych i innych odległych narządów. Cystadenoma papilliferum mierzy od 0,3 do 1,5 cm. Stosowanym leczeniem tego nowotworu jest chirurgiczne usunięcie zmiany z marginesem tkanek niezmienionych makroskopowo. W sytuacji niepełnego wyłuszczenia guza występuje wysoki współczynnik nawrotu (ok. 5-30%). Możliwość transformacji do nowotworu złośliwego wynosi ok. 6% (9).

Torbielakogruczolak brodawczakowaty może objawiać się w każdym wieku, natomiast jego największa predylekcja kształtuje się w 6-8. dekadzie życia (10).

Podsumowanie

Studium przypadku obejmuje analizę rzadko występującego nowotworu z małych gruczołów ślinowych. Ważną rolę w trafnej diagnozie torbielakogruczolaka brodawczakowatego odgrywa lekarz. Bardzo łatwo można pomylić ten rodzaj guza z mucocoele (11). Z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.