Wprowadzanie do łuku zęba zatrzymanego - metody, powikłania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wprowadzanie do łuku zęba zatrzymanego. Postępowanie ortodontyczno-chirurgiczne – metody, powikłania, przykład kliniczny

Metoda „zamkniętego wyrzynania”

Metoda „zamkniętego wyrzynania” (closed eruption – CE) stosowana jest w przypadkach głębokiego położenia zęba zatrzymanego. Polega na preparacji płata śluzówkowo-okostnowego, który odciąga się ku sklepieniu przedsionka lub podniebieniu. Następnie znosi się cienką blaszkę kostną w celu uwidocznienia korony zęba zatrzymanego. Po usunięciu fragmentu mieszka zębowego w okolicy korony możliwe staje się naklejenie zamka ortodontycznego z ligaturą na koronę w celu sprowadzenia zęba do łuku. Odpreparowany wcześniej płat sprowadza się do grzbietu wyrostka, a ranę zamyka się chirurgicznie. W ten sposób uzyskuje się wystającą w środkowej części grzbietu wyrostka zębodołowego ligaturę, którą aktywuje się za pomocą wyciągu i następuje powolne wyrzynanie się zęba, podobne do procesu fizjologicznego (10, 11).

Obydwa zabiegi mają na celu sprowadzenie zęba zatrzymanego we właściwe miejsce w łuku zębowym, a tym samym uzupełnienie braku zębowego. Odpowiednio przyłożone siły powodują stopniowe sprowadzenie zęba do łuku zębowego.

Wykorzystanie miniimplantów ortodontycznych

Innym sposobem na wprowadzenie zęba do łuku jest wykorzystanie miniimplantów ortodontycznych, które zapewniają zakotwienie maksymalne śródustne. Są to miniśruby wykonane z tytanu, o średnicy 1,2-1,8 mm i długości 6-11 mm. Retencja ich w kości jest wyłącznie mechaniczna, nie wymagają osteointegracji, przez co z łatwością można je usunąć po zakończonym leczeniu. Główną zaletą jest ich mały rozmiar, przez co możliwe jest ich osadzenie w wielu miejscach w jamie ustnej, nawet między korzeniami zębów. Nie wpływają na estetykę twarzy, możliwe jest ich obciążenie siłami ortodontycznymi tuż po wygojeniu tkanek miękkich, mają...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.