Wyciski anatomiczne pod protezy ruchome – najczęściej popełniane błędy
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wyciski anatomiczne pod protezy ruchome – najczęściej popełniane błędy

Innym sposobem jest dociśnięcie łyżki początkowo w odcinku przednim. Następnie pacjent powoli wysuwa język do przodu i unosi ku górze. W miarę wysuwania języka dociska się łyżkę w części dystalnej. Język zwęża się u nasady a pomiędzy językiem a żuchwą powstaje przestrzeń, którą wypełnia masa wyciskowa (4).

U niektórych pacjentów występują wydatne fałdy podjęzykowe, należy zwrócić uwagę, żeby na gotowym wycisku nie przesłoniły one pola protezowanego. Prob­lemem może być właściwe odwzorowanie guzka zębo­dołowego żuchwy u osób bezzębnych. Gdy jest miękki i podatny, może na skutek uciśnięcia masą wyciskową dojść do jego spłaszczenia lub przemieszczenia, najczęś­ciej w kierunku językowym (7).

W trakcie pobierania wycisku lekarz jedną ręką powi­nien podtrzymywać łyżkę wyciskową, drugą natomiast odchylić, a następnie masować wargi i policzki pacjen­ta, powodując tym samym właściwe rozprowadzenie masy w przedsionku jamy ustnej. Umożliwia to uzyska­nie odpowiedniego zasięgu wycisku oraz ułatwia zary­sowanie na wycisku lub modelu zasięgu przyszłej łyżki indywidualnej (4).

Błędem podczas pobierania wycisku jest użycie zbyt dużego nacisku na łyżkę wyciskową, co powoduje silny ucisk tkanek miękkich oraz doprowadza do powstania przebić i deformacji pola protezowanego (3) (fot. 5), a w przypadku braków częściowych – do przemieszcza­nia się zębów w zakresie ich ruchomości (5). Manipu­lowanie wyciskiem przez lekarza w trakcie jego pobie­rania może powodować przekłamania niezauważalne podczas oceny gotowego wycisku (3, 4).

Duże znaczenie ma czas przebywania wycisku w ja­mie ustnej. Zbyt krótki powoduje, że masa wyciskowa nie ulega całkowitemu związaniu, a na powierzchni wy­cisku widoczne są „zaciągnięcia”. Należy zwrócić uwagę na sposób wyciągani...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.