Zaburzenia odżywiania, a zmiany patologiczne w jamie ustnej
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zaburzenia odżywiania i związane z nimi zmiany patologiczne w jamie ustnej – przegląd piśmiennictwa

Osobnego omówienia wymagają zmiany patologiczne w jamie ustnej występujące w przebiegu anoreksji i bulimii. Zagadnienie to zostanie przybliżone w dalszej części artykułu.

Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa)

Według ICD-10 postawienie rozpoznania bulimii musi opierać się na dwóch podstawowych objawach: występowaniu epizodów napadowego objadania się, polegającego na przyjmowaniu anormalnie dużych ilości zwykle wysokokalorycznego pożywienia w małej jednostce czasu, z towarzyszącym wrażeniem „braku kontroli” własnego zachowania, wewnętrznego „przymusu” jedzenia, oraz na stosowaniu następczych zachowań kompensacyjnych, takich jak: wymiotowanie, intensywny trening fizyczny, głodówka czy lewatywa. Pacjent może samowolnie zażywać leki odwadniające, przeczyszczające, hormony tarczycy, diabetycy przyjmujący insulinę mogą się zdecydować na jej odstawienie. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne sprecyzowało graniczną dla diagnozy częstotliwość napadów pochłaniania pokarmów z następczą kompensacją, na występujące co najmniej dwukrotnie w ciągu tygodnia, przy czym cykl ten ma się utrzymywać przez trzy miesiące. U pacjenta bulimicznego również obserwowalna ma być nadmierna koncentracja na masie ciała i wyglądzie (1, 21, 22).

Żarłoczność psychiczna rozpoczyna się zazwyczaj w nieco późniejszym wieku od anoreksji i ze względu na mniejsze zwykle zmiany w masie ciała zazwyczaj jest później od niej rozpoznawana. Diagnostyka różnicowa bulimii obejmuje między innymi: zatrucia, choroby metaboliczne, wymioty psychogenne. Czynnikami ryzyka żarłoczności psychicznej jest osobowość typu borderline oraz słabe kontrolowanie własnych impulsów. Może się to przejawiać w skłonności do używek, podejmowaniu częstych, ryzykownych i przypadkowych kontaktów seksualnych, trudności w narz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.