Zapalenie błony śluzowej i jej stan u dziecka po przebytej chemioterapii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wpływ chemioterapii na stan błony śluzowej jamy ustnej u dzieci w przebiegu białaczek – przegląd piśmiennictwa

Leczenie

Wśród niefarmakologicznych metod leczenia należy wymienić krioteraopię i laseroterapię. Krioterapia ma pewne ograniczenia, ponieważ może być stosowana u chorych leczonych lekami o krótkim okresie półtrwania. Jej działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi, w której znajdują się cytostatyki, redukując ich toksyczność. Laserem stosowanym u chorych poddawanych chemioterapii jest laser helowo-neonowy – zmniejszający częstość wystąpienia mucositis oraz przyspieszający nabłonkowanie zmian (14).

Jeżeli chodzi o farmakologiczne środki o klinicznie potwierdzonej skuteczności, stosowane są obecnie palifermina i Caphosol®. Palifermina jest to ludzkie białko o działaniu podobnym do nabłonkowego czynnika wzrostu, zmniejsza częstość występowania, skraca czas oraz łagodzi ciężkość mucositis.

Caphasol® jest to roztwór elektrolitowy, przesycony roztworem fosforanu wapnia, stosowany jako płukanka do ust w celu nawilżenia i oczyszczenia jamy ustnej, w tym: błony śluzowej jamy ustnej, języka i części ustnej gardła. W połączeniu z bardzo dobrą higieną jamy ustnej skraca czas trwania i intensywność mucositis (17).

Jako preparaty pomocnicze stosuje się również płukanki zawierające środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, jak: chlorheksydyna, benzydamina, powidon jodu, które łagodzą przebieg zapalenia. Wśród leków cytoprotekcyjnych próbowano również stosować allopurynol i glutaminę, ale bez sukcesów. Cytokiny z kolei ułatwiają gojenie owrzodzeń, natomiast nie zmniejszają częstości występowania zapalenia (13-16).

Podsumowanie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.