Zastosowanie PRF – bogatopłytkowej fibryny – w stomatologii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie PRF – bogatopłytkowej fibryny – w stomatologii – przegląd piśmiennictwa

W zębodołach poekstrakcyjnych, ze względu na potrzebę uniknięcia resorpcji kości i pogorszenia estetyki tego miejsca, wprowadza się membrany fibrynowe, które umożliwiają zachowanie prawidłowej ilości tkanki miękkiej i tkanki kostnej w stosunku do przypadków, w których nie użyto membrany. Dolegliwości bólowe, jak również obrzęk po ekstrakcji są mniejsze lub ich brak. PRF jako stabilny skrzep przyspiesza odbudowę tkanek i gojenie, szczególnie u pacjentów obciążonych ogólnie (cukrzyków, poddanych immunosupresji). U pacjentów zażywających antykoagulanty przyspiesza krzepnięcie i zamknięcie rany. PRF może być użyty po wyłuszczeniu dużych zmian okołowierzchołkowych, po usunięciu zatrzymanych zębów (1, 6).

Elastyczność i spójność PRF zasugerowały możliwość wykorzystania tego biomateriału jako błony zaporowej w zabiegach sterowanej regeneracji tkanek do pokrycia i ochrony wszczepionego materiału kościozastępczego i całego pola zabiegowego. Materiały wypełniające, tj. allogenny, ksenogenny, autogenny, można połączyć z membraną fibrynową. PRF stanowi jednocześnie substancję łączącą fragmenty kości i matrycę sprzyjającą angiogenezie i migracji komórek progenitorowych kości do wnętrza wszczepu. Obecność fibryny zawartej w PRF i kolagenu zawartego w materiałach kościozastepczych sprawia, że materiał jest łatwy w użyciu i zwiększa kohezję między cząstkami, ułatwiając ich utrzymanie w miejscu, w którym został zdeponowany (6, 7). Zaobserwowano również lepszą redukcję głębokości kieszonek patologicznych po zastosowaniu DFDBA z PRF niż samego DFDBA (7, 8, 9).

W miejscu dawczym po pobraniu wolnego przeszczepu nabłonkowego lub łącznotkankowego, dzięki membranie PRF, dochodzi do przyspieszenia procesów gojenia, co sprawia, że miejsce zabiegu staje się mniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne (bodźce mechaniczne, chemiczne i działanie bakterii), jak również...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.