Dwukorzeniowy ząb sieczny szczęki - opis przypadku
Reklama

Dwukorzeniowy ząb sieczny szczęki. Opis przypadku

Opis przypadku

Pacjentka w wieku 32 lat zgłosiła się do gabinetu ortodontycznego w celu konsultacji i ewentualnej możliwości leczenia. Po badaniu klinicznym zostało wykonane zdjęcie pantomograficzne w celu ocenienia stanu uzębienia. Na podstawie analizy tego zdjęcia pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonego w przeszłości leczenia endodontycznego zęba 22, choć pacjentka nie podawała występowania dolegliwości bólowych. Stwierdzono, że jego kanał nie został wypełniony w całości. Dodatkowo zwrócono uwagę na koronę tego zęba, której wielkość i kształt zostały zmienione podczas wcześniejszego leczenia, co, jak podaje pacjentka, było spowodowane niewłaściwą estetyką. W celu poszerzenia diagnostyki pacjentka została skierowana na badanie tomografii stożkowej CBCT, podczas którego stwierdzono obecność dwóch odrębnych korzeni oraz dwóch kanałów w zębie 22. Kanał policzkowy wypełniony był na pełną długość roboczą, natomiast kanał podniebienny pozostał nieopracowany i niewypełniony. Drożność kanału podniebiennego była zachowana na całej długości. Korzeń podniebienny biegł bardzo powierzchownie, w obrębie blaszki zbitej podniebiennej szczęki. Przy jego wierzchołku nie stwierdzono uchwytnych radiologicznie zmian zapalnych.

Omówienie

Budowa anatomiczna zębów siecznych bocznych zwykle jest nieskomplikowana. Najczęściej są to zęby jednokorzeniowe i w niemal 100% przypadków mają jeden kanał (7). Zdarza się jednak, że mają dwa, a nawet trzy kanały (1, 8-9). Mimo pozornie prostej budowy zęby te mogą sprawiać trudności w leczeniu z powodu długich, wąskich czy zakrzywionych kanałów. W obrębie tej grupy mogą występować zęby wgłębione (dens in dente) lub bliźniacze, co także może być przyczyną skomplikowanej morfologii (5, 10). Zęby wgłębione w ponad połow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.