Profilaktyka, która sprawia, że pacjent jest zadowolony
Guided Biofilm Therapy (GBT) jest modułowym protokołem nowoczesnej sesji profilaktycznej. Osiem oddzielnych modułów GBT można indywidualnie dostosować do danego zabiegu i stanu pacjenta, czy to podczas terapii wstępnej, czy przy leczeniu podtrzymującym. Zespół autorów używających GBT w gabinecie stomatologicznym dodał nowe etapy do już istniejącego konceptu profilaktycznego i przeprowadził ankietę wśród pacjentów w celu określenia zadowolenia z takiego systemu.
Guided Biofilm Therapy (GBT) to ustandaryzowany, usystematyzowany, oparty na analizie ryzyka i zorientowany na potrzeby pacjenta protokół profilaktyczny, który został stworzony na podstawie najnowszych odkryć naukowych i zaawansowanych technologii w celu skutecznego zarządzania biofilmem.
GBT zostało opracowane wspólnie przez EMS, Swiss Dental Academy (SDA), uniwersytety (zwłaszcza Uniwersytet w Brescia, Włochy, prof. M. Mensi) i różnych klinicystów (rys. 1). Oprócz skutecznego oczyszczania i wysokiego stopnia ochrony tkanek celem zabiegu jest maksymalizacja komfortu pacjenta i klinicysty.
Przebieg zabiegu został dokładnie zbadany, jeżeli chodzi o technologię i materiały, a jego skuteczność została potwierdzona na podstawie dowodów. To samo dotyczy zadowolenia pacjenta z poszczególnych etapów, takich jak AIRFLOW® i PIEZON® PS (7-14).
Jednak dane dotyczące zadowolenia pacjenta z całego protokołu GBT nie są jeszcze dostępne. Niemniej, ponieważ zadowolenie pacjenta jest ważnym elementem dobrze działającego systemu recall i częścią naszej wewnętrznej kontroli jakości, to naszym celem było wypełnienie tej luki poprzez przeprowadzenie wywiadu z 50 pacjentami.
Protokół Guided Biofilm Therapy
GBT to systematyczny, ustandaryzowany protokół oparty na wizytach recall, wprowadzonych przez Axelssona i Lindhego (1-3). Oparty na ośmiu modułach, GBT może być stosowany zarówno u nowych, jak i obecnych pacjentów, którzy są poddawani terapii podtrzymującej (5, 6). Poniższe wyjaśnienia dotyczą terapii podtrzymującej. Moduły można stosować indywidualnie, w zależności od diagnozy związanej z wiekiem i oszacowaniem ryzyka.
Poniżej wyjaśniono tylko nowe etapy GBT (zmiany z sesji recall Axellsona i Lindhego):
- Zabieg rozpoczyna się od przywitania pacjenta i czynności minimalizujących zakażenie naszego personelu. Przed każdym zabiegiem pacjent płucze jamę ustną roztworem 0,1% CHX. Umożliwia to zredukowanie drobnoustrojów w aerozolu o około 60% (15). Wartość ta może być podniesiona do około 95% redukcji drobnoustrojów dzięki prawidłowej technice odprowadzania aerozolu przy użyciu wysoko próżniowego systemu ssącego (16).
- Wybarwiono biofilm naddziąsłowy w celu dokładnego określenia wskaźnika płytki nazębnej, aby zmotywować pacjenta i poprawić jego domową higienę jamy ustnej oraz aby profesjonalnie i skutecznie usunąć biofilm. W celu ochrony twardych tkanek zęba tylko miejsca z widocznym zabarwieniem są poddawane zabiegowi (17-19).
- Zarządzanie biofilmem – ponieważ biofilm jest obecnie wyraźnie rozpoznany jako główna przyczyna najbardziej powszechnych chorób przyzębia, rozpoczynamy od naddziąsłowego i poddziąsłowego jego usunięcia. Pracujemy wyłącznie z AIRFLOW® Prophylaxis Master i piaskiem z erytrytolem (AIRFLOW® PLUS Powder). Tylko w rzadkich przypadkach występowania bardzo dużych osadów używamy piasku z wodorowęglanem sodu (AIRFLOW® CLASSIC Comfort Powder). Niemniej ważne jest, aby rozpocząć pracę, używając piasku AIRFLOW® PLUS, w celu upewnienia się, że piasek z wodorowęglanem sodu jest użyty jedynie na zdrowym szkliwie (20-26). Dysza AIRFLOW® jest używana tylko do pracy naddziąsłowej i w kieszeniach do 4 mm. W głębszych kieszeniach 4 mm używane są specjalna dysza (PERIOFLOW®) z końcówką z oznaczeniami głębokości oraz piasek AIRFLOW® PLUS z erytrytolem (13).
- Zarządzanie zmineralizowanymi depozytami – następuje po tym ukierunkowane usunięcie naddziąsłowego i poddziąsłowego kamienia nazębnego (14). Skupiamy się tutaj bardzo na ochronie tkanek, tzn. usuwamy kamień naddziąsłowy tylko tam, gdzie jest on widoczny. Poddziąsłowo kierujemy się pomiarami periodontologicznymi i zgłębnikowaniem (Hu-Friedy zgłębnik 11/12). Pracujemy ultradźwiękami piezoceramicznymi, ponieważ ruchy liniowe są szczególnie delikatne dla tkanek zęba (PIEZON®/końcówka PS) (7, 26-30).
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...