Guided Biofilm Therapy - profilaktyka, która zadowala pacjenta
Reklama

Profilaktyka, która sprawia, że pacjent jest zadowolony

Guided Biofilm Therapy (GBT) jest modułowym protokołem nowoczesnej sesji profilaktycznej. Osiem oddzielnych modułów GBT można indywidualnie dostosować do danego zabiegu i stanu pacjenta, czy to podczas terapii wstępnej, czy przy leczeniu podtrzymującym. Zespół autorów używających GBT w gabinecie stomatologicznym dodał nowe etapy do już istniejącego konceptu profilaktycznego i przeprowadził ankietę wśród pacjentów w celu określenia zadowolenia z takiego systemu.

Guided Biofilm Therapy (GBT) to ustandaryzowany, usystematyzowany, oparty na analizie ryzyka i zorientowany na potrzeby pacjenta protokół profilaktyczny, który został stworzony na podstawie najnowszych odkryć naukowych i zaawansowanych technologii w celu skutecznego zarządzania biofilmem.

GBT zostało opracowane wspólnie przez EMS, Swiss Dental Academy (SDA), uniwersytety (zwłaszcza Uniwersytet w Brescia, Włochy, prof. M. Mensi) i różnych klinicystów (rys. 1). Oprócz skutecznego oczyszczania i wysokiego stopnia ochrony tkanek celem zabiegu jest maksymalizacja komfortu pacjenta i klinicysty.

Przebieg zabiegu został dokładnie zbadany, jeżeli chodzi o technologię i materiały, a jego skuteczność została potwierdzona na podstawie dowodów. To samo dotyczy zadowolenia pacjenta z poszczególnych etapów, takich jak AIRFLOW® i PIEZON® PS (7-14).

Jednak dane dotyczące zadowolenia pacjenta z całego protokołu GBT nie są jeszcze dostępne. Niemniej, ponieważ zadowolenie pacjenta jest ważnym elementem dobrze działającego systemu recall i częścią naszej wewnętrznej kontroli jakości, to naszym celem było wypełnienie tej luki poprzez przeprowadzenie wywiadu z 50 pacjentami.

Protokół Guided Biofilm Therapy

GBT to systematyczny, ustandaryzowany protokół oparty na wizytach recall, wprowadzonych przez Axelssona i Lindhego (1-3). Oparty na ośmiu modułach, GBT może być stosowany zarówno u nowych, jak i obecnych pacjentów, którzy są poddawani terapii podtrzymującej (5, 6). Poniższe wyjaśnienia dotyczą terapii podtrzymującej. Moduły można stosować indywidualnie, w zależności od diagnozy związanej z wiekiem i oszacowaniem ryzyka.

Poniżej wyjaśniono tylko nowe etapy GBT (zmiany z sesji recall Axellsona i Lindhego):

  • Zabieg rozpoczyna się od przywitania pacjenta i czynności minimalizujących zakażenie naszego personelu. Przed każdym zabiegiem pacjent płucze jamę ustną roztworem 0,1% CHX. Umożliwia to zredukowanie drobnoustrojów w aerozolu o około 60% (15). Wartość ta może być podniesiona do około 95% redukcji drobnoustrojów dzięki prawidłowej technice odprowadzania aerozolu przy użyciu wysoko próżniowego systemu ssącego (16).
  • Wybarwiono biofilm naddziąsłowy w celu dokładnego określenia wskaźnika płytki nazębnej, aby zmotywować pacjenta i poprawić jego domową higienę jamy ustnej oraz aby profesjonalnie i skutecznie usunąć biofilm. W celu ochrony twardych tkanek zęba tylko miejsca z widocznym zabarwieniem są poddawane zabiegowi (17-19).
  • Zarządzanie biofilmem – ponieważ biofilm jest obecnie wyraźnie rozpoznany jako główna przyczyna najbardziej powszechnych chorób przyzębia, rozpoczynamy od naddziąsłowego i poddziąsłowego jego usunięcia. Pracujemy wyłącznie z AIRFLOW® Prophylaxis Master i piaskiem z erytrytolem (AIRFLOW® PLUS Powder). Tylko w rzadkich przypadkach występowania bardzo dużych osadów używamy piasku z wodorowęglanem sodu (AIRFLOW® CLASSIC Comfort Powder). Niemniej ważne jest, aby rozpocząć pracę, używając piasku AIRFLOW® PLUS, w celu upewnienia się, że piasek z wodorowęglanem sodu jest użyty jedynie na zdrowym szkliwie (20-26). Dysza AIRFLOW® jest używana tylko do pracy naddziąsłowej i w kieszeniach do 4 mm. W głębszych kieszeniach 4 mm używane są specjalna dysza (PERIOFLOW®) z końcówką z oznaczeniami głębokości oraz piasek AIRFLOW® PLUS z erytrytolem (13).
  • Zarządzanie zmineralizowanymi depozytami – następuje po tym ukierunkowane usunięcie naddziąsłowego i poddziąsłowego kamienia nazębnego (14). Skupiamy się tutaj bardzo na ochronie tkanek, tzn. usuwamy kamień naddziąsłowy tylko tam, gdzie jest on widoczny. Poddziąsłowo kierujemy się pomiarami periodontologicznymi i zgłębnikowaniem (Hu-Friedy zgłębnik 11/12). Pracujemy ultradźwiękami piezoceramicznymi, ponieważ ruchy liniowe są szczególnie delikatne dla tkanek zęba (PIEZON®/końcówka PS) (7, 26-30).
Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.