Leczenie przodozgryzu rzekomego z wykorzystaniem protokołu Alt-Ramec
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie przodozgryzu rzekomego z wykorzystaniem protokołu Alt-Ramec

Przebieg leczenia

W leczeniu zastosowano aparat hyrax na szynach akrylowych ze śrubą o skoku 0,2 mm i maskę twarzową Petita. W pierwszym etapie rozbudowano górny łuk zębowy: zalecono przez dwadzieścia pierwszych dni leczenia rozkręcać aparat hyrax raz na dobę w celu uzyskania pożądanej szerokości szczęki (ryc. 6a). W kolejnym etapie wdrożono procedurę Alt-Ramec, to jest zalecono przez 8 tygodni naprzemiennie w jednym tygodniu rozkręcać, a w kolejnym – skręcać śrubę aparatu. Po tym czasie śrubę aparatu hyrax zablokowano i zalecono stosować maskę twarzową Petita, po południu i nocy, to jest dwanaście do czternastu godzin na dobę przez siedem miesięcy (ryc. 6b-c).

W wyniku przeprowadzonego leczenia uzyskano korektę zgryzu krzyżowego i prawidłowy nagryz poziomy. Ponadto poprawił się wygląd twarzy; zauważono wysunięcie wargi górnej i okolicy podoczodołowej.

Uzyskaną poprawę potwierdziły następujące wartości analizy cefalometrycznej przeprowadzonej w celu określenia dalszego rokowania i zaplanowania kolejnych etapów leczenia: ANB = 3,7°, 1+:NA = 24° (wychylenie tylko o 1°), kąt nosowo-wargowy = 118,5°, WITS = -2,5 (ryc. 7). 

Przeprowadzone leczenie nie spełniło oczekiwań rodziców i pacjenta odnośnie do uszeregowania górnych zębów siecznych. Z tego powodu po zdjęciu aparatu hyrax założono aparat stały cienkołukowy 2x4, który zdjęto po 5 miesiącach, gdy uzyskano efekt estetyczny satysfakcjonujący pacjenta i jego rodziców (ryc. 8a-e, 9a-e). 

Po zakończonym leczeniu interceptywnym na pantomogramie nadal widoczna jest asymetria głów żuchwy (ryc. 10). Ponadto w szerokim uśmiechu daje się zauważyć asymetryczny przebieg bocznych odcinków płaszczyzny zgryzu górnego łuku z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.