Toksyczność fluoru - jaki ma wpływ na organizm człowieka?
Reklama

Toksyczność fluoru

Ostre zatrucia fluorem zdarzają się bardzo rzadko, aczkolwiek mogą mieć efekt śmiertelny. Ostra toksyczność fluorkowa występuje zwykle z powodu przypadkowego spożycia roztworu fluoru lub soli fluorkowych błędnie postrzeganych jako roztwór cukru lub jaja w proszku. Objawy są zależne od rodzaju i natury chemicznej połkniętego środka, wieku pacjenta oraz czasu spożycia. Na przykład NaF jest bardziej toksyczny od CaF2, ponieważ szybciej się rozpuszcza i uwalnia więcej fluoru. Dawka toksyczna to 5-8 mg/kg masy ciała (4). W przypadku ostrego zatrucia fluorem obserwuje się występowanie pojedynczych objawów lub ich kombinacji. Należą do nich: nudności, wymioty z możliwą domieszką krwi, bóle brzucha, biegunka, osłabienie, hipokalcemia. Objawy te skutkują uogólnioną lub zlokalizowaną tężyczką mięśniową, zwłaszcza dłoni i stóp. Ponadto toksyczna ilość fluoru może wywołać: hipotensję, skurcz oskrzeli, rozszerzenie źrenic, hiperkaliemię, zaburzenia rytmu i akcji serca. Utrata płynów ustrojowych przyczynia się do: zachwiania równowagi elektrolitowej, wstrząsu hipowolemicznego i obniżonego ciśnienia krwi. Ostre zatrucie fluorem może indukować u niektórych wielomocz podobny do moczówki prostej, który czasami utrzymuje się dniami, a nawet miesiącami. W kilku przypadkach ostra poliuryczna niewydolność nerek zakończyła się śmiertelnie. Może rozwinąć się również postępująca mieszana kwasica metaboliczna i oddechowa, która wynika z niewydolności nerek i układu oddechowego, co wiąże się z drgawkami, śpiączką, a następnie śmiercią pacjenta (3-5).

Przewlekłe zatrucie fluorem jest częstsze od postaci ostrej. Występuje, gdy podaż fluoru wynosi powyżej 5 mg dziennie. Efekty zależą od: czasu przyjmowania toksycznej dawki, sposobu odżywiania, stanu nerek oraz interakcji z innymi substancjami. Najczęstsze objawy przewlekłego zatrucia to: zmiany w kościach i zębach, wychudzenie, utrata elastyczności skór...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.