Znoszenie nadwrażliwości zębiny w praktyce stomatologicznej
Reklama

Znoszenie nadwrażliwości zębiny w praktyce stomatologicznej

U jej podstaw leży założenie, że nadwrażliwość objawia się, gdy bodziec o charakterze czuciowym, termicznym i/lub chemicznym spowoduje ruch płynu otaczającego wypustkę odontoblastu znajdującą się w kanaliku zębinowym. Ruch płynu może dalej stymulować znajdujące się w miazdze nerwy, głównie mielinowe włókna A-δ, powodując krótki, intensywny ból charakterystyczny dla nadwrażliwości (2). Teoria hydrodynamiczna zakłada, że do pojawienia się reakcji nadwrażliwości niezbędne jest zaistnienie na powierzchni korzenia dwóch czynników: obecności odsłoniętej zębiny oraz narażonych na działanie bodźców otwartych kanalików zębinowych komunikujących się z żywą miazgą (11, 12). Badania histologiczne przeprowadzone za pomocą SEM wykazały, że liczba kanalików w zębinie zębów scharakteryzowanych jako „nadwrażliwe” jest 8 razy większa, a ich średnica 2 razy większa od tych znajdujących się w zębach reagujących prawidłowo (13). Zwiększona liczba kanalików zębinowych oraz ich poszerzenie mają bezpośredni wpływ na zwiększony przepływ płynu kanalikowego, co ułatwia transmisję bodźców i wywołanie odpowiedzi bólowej.

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że częstość występowania nadwrażliwości zębiny w populacji ogólnej waha się, według różnych autorów, od 4% do 74% (14), z czego wyższy odsetek dotyczy osób cierpiących na zapalenie przyzębia (3). Według doniesień na nadwrażliwość częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, jednak różnica ta nie jest istotna statystycznie (15).

Van Troil i wsp. w przeglądzie systematycznym literatury wykazali, że z nadwrażliwością boryka się od 9% do 23% pacjentów periodontologicznych przed podjęciem leczenia, a liczba ta zwiększa się do 54-55% po jego zastosowaniu. Wzrost intensywności bólu po leczeniu periodontitis jest zwykle umiarkowany i ustępuje do około 4-6 tygodni po terapii. (6, 16, 17).

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.